Monday, January 31, 2011

חתונות מעורבות

חתונות מעורבות אני הכי אוהבת. יש בהן עניין, למידה חדשה של תרבויות, טקסים מרגשים מתרבויות לא מוכרות והתרגשות יוצאת דופן שמקורה בקבלה של מהאחר ובפתיחות אל האחר.

לעולם אזכור את החתונה המעורבת הראשונה שהפקתי. ישבתי שעות באינטרנט ובדקתי כל מיני אתרים שיוכלו לשפוך קצת אור על תרבות, אחרת, כזאת שאני לא מכירה. התמזל מזלי, כיוון שהזוג היה מקסים, סבלני וידע לכוון אותי לטקסים המשפחתיים והמסורתיים אותם הם רוצים לשלב באירוע.
החתונה הייתה אחרת, שונה מאוד במובנים מסויימים ודומה מאוד באלמנטים אחרים מהחתונה הישראלית.
מה שלמדתי מאז אותו אירוע הוא שלהפיק אירוע = להפיק תרבות. אי אפשר להפיק אירוע ללא ידיעת התרבות, המסורת והטקסים.

כשלמדתי פה הפקת אירועים, הלכתי למסיבת ספקים. ניגש אלי ספק ששמע שאני מדברת עברית ואמר לי שלהפיק בר/בת מצווה כולם רוצים, כי האמהות היהודיות לא חוסכות באירועים האלה (נו שויין... חבל שאני לא נתקלת ביהודיות הצדיקות האלה), ועוד הוא סיפר שהן אוהבות את המפיקים היהודיים/הישראליים כי הם כבר מכירים את הטקס והתרבות ולא צריך ללמד אותם את העבודה. וכמה שזה נכון....
אבל למרות זאת, זה מאוד מעניין, מאתגר ומרגש לראות ולהפיק אירועים גם מהסוג שאתה לא מכיר!

הנה טעימה קטנה לחתונה הסינית שלי

מקום: החתונה הרשמית נערכה בארה"ב והמסיבה הגדולה נערכה בישראל.
כל החגיגות היו בעלות אותו נושא (theme) שהוא שילוב התרבויות והצבעים שנבחרו היו אדום ולבן. הצבע האדום מסמל עתיד טוב.

ההזמנה: נכתבה בשתי שפות (עברית ואנגלית) והייתה חלק מה- theme בעיצובה – כללה מוטיבים יהודיים וסיניים.
שלטי ההכוונה לאירוע, גם הם היו בצבעי אדום ולבן וכללו את הסמלים שעל ההזמנה.

פתקי הושבה: על כל שולחן הוצבה אבן עם אחד מהמזלות הסיניים. כל אורח קיבל פתק עם המזל של שולחנו.החופה: עוצבה מבמבוק, פרחים לבנים ובדים אדומים.שולחנות: המפות היו לבנות עם ראנרים אדומים. במרכז השולחן הוצב סידור פרחים שכלל במבוק ופרחים אדומים ולבנים. כמו כן, הוצבו האבנים ועליהן ציורי המזלות.ראנרים: באולם הוצבו רצועות בד אדומות (מלבן ומשולש) שנמתחו בצורות שונות, על התקרה, הקירות והחלונות.  
תאורה: בנוסף לתאורת המקום, הוצבו אהילים עשויים במבוק ונייר.

תפריט: התפריט שילב בין שתי התרבויות, היהודית (ישראלית) והסינית.

הטקס: המחתן היה רפורמי והטקס הורכב מאלמנטים דתיים יהודיים, אך כלל גם אלמנטים שאינם יהודיים (החלפת נדרים, טבעות, כתובה שחתומה על ידי שני בני הזוג וכדומה). אחרי החופה נערך טקס התה, בו בני הזוג מגישים להורים תה, כסמל לכבוד. ההורים החליפו מעטפות סיניות עם סכום כסף סמלי, כסמל להתחלה חדשה כמשפחה (סמל לאיחוד) ולחיזוק הקשר בין המשפחות.


הרמת כוסית: אחרי הטקס הרשמי הרימו כוסית ומספר אנשים בירכו את בני הזוג.

רקדנית סינית: במהלך החתונה הייתה הופעה של רקדנית סינית, ששילבה ריקודים מסורתיים וחדישים.


טקס העוגה: העוגה הלבנה, עטורת הפרחים האדומים והלבנים, עוצבה במיוחד לחתונה, והייתה בעלת שלוש קומות. החתן והכלה חתכו את העוגה יחד וטעמו את החתיכה הראשונה. את החלק העליון של העוגה נהוג לשמור במקפיא ליום הנישואין הראשון.שמלת כלה: הכלה לבשה שמלה לבנה לשלב הצילומים המקדימים והטקסים. לאחר מכן, היא החליפה לשמלה סינית אדומה, מדהימה!

זר כלה:

שושבינים, שושבינות וילדות פרחים: כולם היו לבושים בצבעי ה"נושא", כולל הפרחים בדש הגברים, בגדי השושבינות וזריהן והשמלות של ילדות הפרחים.

ומתנות לאורחים: על השולחנות, ליד כל מקום ישיבה, הונחה קופסה עם צ'ופסטיקס. הצ'ופסטיקס נקנו בסין.


יש לישראל הרבה יתרונות ואחד מהם הוא ריבוי התרבויות. אם לא נפסול ונדע להיפתח ולקבל את האחר, עם המנהגים והתרבויות שהוא מביא מארץ המוצא, יהיה לכולנו יותר נעים ובטח שיותר מעניין!אוהבים אותנו בפייסבוק 

4 comments:

 1. נראה שהיתה חתונה מדהימה, מאוד מיוחדת ושונה מהחתונות הישראליות הטיפוסיות.... את הצבע האדום כמעט ולא רואים היום בחתונות והאמת מאוד מאוד יפה ונותן הרבה חמימה...

  ReplyDelete
 2. באמת הייתה חתונה מיוחדת, גם בזכות בני הזוג המדהימים.
  תודה על התגובה,
  רונית

  ReplyDelete
 3. פוסט נורא מעניין ומהנה ביותר!
  אם כי אני לא בהכרח מאמין שהדבר הנכון הוא לבסס את החתונה על זיקה לעבר ולשורשים. בסופו של דבר, זה שבאנו ממסורות שונות לא אמור לשנות כלום. אני, למשל, בעל שורשים ממרוקו כשארוסתי (שתחייה) בעלת שורשים מרומניה. החתונה שלנו לא תהיה מבוססת על שום אלמנטים מרוקאים או אלמנטים אשכנזים, לא נעשה חינה כי בסופו של דבר אנחנו חוגגים את האהבה שלנו, לא חוגגים שומדבר אחר מעבר.

  ReplyDelete
 4. תודה רבה!
  לדעתי, אין כל רע בלהוסיף אלמנטים גם מהעבר בחתונה... נכון, זה שבאתם ממסורות שונות לא אמור לשנות כלום, אבל אני ממש לא מתייחסת לארץ המוצא או לתרבות המוצא בצורה שלילית, להיפך, אני רואה בזה משהו מאוד חיובי ויפה!
  מזל טוב!!!

  ReplyDelete